Overslaan en naar de inhoud gaan
Glabbeek nam afscheid van bijna 100-jarige jonkheer Emmanuel de L’Escaille de Lier, één van de laatste verzetsstrijders uit WO II

Op woensdag 7 september 2022 namen we in de kerk van Attenrode afscheid van de bijna 100-jarige kasteelbewoner van Attenrode, jonkheer Emmanuel de L’Escaille de Lier die geboren werd op 7 december 1922 en overleed op 3 september 2022. Op 20 jarige leeftijd werd hij in september 1943 actief bij het geheim verzet die zich verzette tegen de Duitse bezetter. Zijn taken bij het verzet waren o.a. het zoeken van parachutistenvlaktes, munitiedepots, wapens, bestelwagens, … in onze regio. Tijdens de periode van de represaillerazzia’s in Meensel-Kiezegem werd hij op het kasteel van Attenrode op 11 augustus 1944 opgepakt door de Duiste Gestapo en gedeporteerd naar Schkotau in Westfalen (Duitsland) om er dwangarbeid te verrichten. Hij werd er door de geallieerden bevrijd op 14 april 1945. Burgemeester Peter Reekmans (Dorpspartij) getuigde vandaag een laatste eer aan één van de laatste verzetsstrijders uit WO II in ons dorp.

Zijn voorouders speelde ook een belangrijke rol in ons dorp en leverde maar liefst 5 burgemeesters: Baron Louis de l’Escaille was burgemeester van Attenrode tussen 1819 en 1825, daarna waren ook nog baron Theodoor de Turck de Kersbeek (1891-1905), baron Lodewijck de Turck de kersbeek (1905-1914), baron Karel de Turck de Kersbeek (1914-1919) en zijn vader jonkheer Paul de l’Escaille de Lier (1927-1936) burgemeester van Attenrode-Wever. Ook het oud-gemeentehuis van Attenrode-Wever dat vandaag gerenoveerd wordt is gebouwd onder hun bewind, net zoals de kerk van Attenrode die gebouwd is in 1910 werd mee gefinancierd door de families de ‘l Escaille en de Turck de Kersbeek. Jonkheer Emmanuel de L’Escaille de Lier werd vandaag bijgezet in de familiegrafkelder in de kerk van Attenrode.