Overslaan en naar de inhoud gaan
Glabbeek Herdenkt 80 jaar WO II tussen 2020 en 2025

Het gemeentebestuur organiseert in samenwerking met de gemeentelijke cultuur- en erfgoedraad Glabbeek Herdenkt 80 jaar WO II tussen 2020 en 2025. Tijdens de oorlogsjaren 1940-1945 werd ook onze gemeente getroffen door het oorlogsleed. Uit respect voor alle soldaten en burgers die toen vochten en omkwamen voor de vrijheden die wij vandaag kennen organiseren we deze 80-jarige herdenking. Met deze herdenking met tal van activiteiten gespreid over 5 jaar willen we er vooral voor zorgen dat de huidige en toekomstige generaties nooit zullen vergeten welke offers er toen gebracht werden. Heel wat verhalen zoals de 4 vliegtuigcrashes in onze gemeente, de moord op 3 jonge weerstanders, het hulpvliegveld 16 in Attenrode-Wever, razzia’s door de Duitsers, Engelse soldaten in ons dorp, soldaten van bij ons, het verzet uit onze dorpen, … tot de bevrijding komen tijdens “Glabbeek Herdenkt ons dorp tijdens WO II” uitgebreid aan bod. De eerste activiteit is een expo over Glabbeek tijdens WO II op vrijdag 8, zaterdag 9, zondag 10 en maandag 11 mei 2020 in de evenementenhal Hangaar 44. Hier brengen we met een interactieve tentoonstelling in samenwerking met onze lokale toneelverenigingen meerdere ooggetuigen hun verhaal terug tot leven. Tijdens de expo wordt ook opnieuw het opgegraven vliegtuigwrak van de gecrashte bommenwerper Lancaster NN775 tentoongesteld. Ook de scholen worden betrokken in dit uitgebreid herdenkingsprogramma. Zo zal er elk jaar van de herdenking steeds één groot dorpsverhaal uit WO II centraal staan en organiseren we buiten de expo in samenwerking met defensie o.a. ook een herdenkingsconcert en filmvoorstellingen. Samen met onze lokale toneelverenigingen plannen we een toneelproductie en een theaterwandeling. En we nodigen onze buitenlandse bevrijders op gepaste wijze uit op de herdenkingsvieringen.

 

Omdat het vooral verhalen van bij ons zijn die centraal zullen staan, roepen we onze inwoners op om verhalen, foto’s, … uit WO II te bezorgen aan de gemeente via erfgoed@glabbeek.be of 016/779393 of burgemeester@glabbeek.be