Overslaan en naar de inhoud gaan

Champetter begin 20ste eeuwHet origineel uniform van oud-veldwachter Louis Degeest (1919-2002) uit Glabbeek-Zuurbemde zat in de collectie van het politiemuseum en werd geschonken aan het museum van het verzet uit Tielt-Winge. De gemeente Glabbeek krijgt dit uniform nu in bruikleen om het permanent te exposeren aan het wijkkantoor van de lokale politie op het gemeentehuis. Louis Degeest uit Glabbeek-Zuurbemde begon zijn opleiding als veldwachter in deelgemeente Attenrode-Wever begin 1943 en was tijdens WO II actief in het verzet. Vanaf 1950 zette hij tot 1979 zijn loopbaan als veldwachter in Glabbeek-Zuurbemde verder. Veldwachters waren politieagenten van de gemeentepolitie die in de volksmond ook garde of champetter werden genoemd.

Burgemeester Peter Reekmans (Dorpspartij): “We waren al een tijd op zoek naar een oud champetteruniform uit de vorige eeuw dat we net zoals het ambtskostuum van een burgemeester uit begin vorige eeuw permanent zullen exposeren op het gemeentehuis. Tijdens mijn zoektocht naar dit champetteruniform kwamen we terecht bij verzetsmuseum uit Tielt-Winge dat dit uniform van Louis Degeest in hun collectie kreeg via het politiemuseum door de belangrijke rol die Louis en zijn broer hadden in het verzet in ons dorp tijdens WO II. Naast zijn functie als beginnende veldwachter was hij tijdens de oorlogsjaren ook actief bij de NKB (het verzet tegen de Duitse bezetter) en kon hij veel mensen helpen. Louis kon op deze manier veel oproepingsbrieven van de Duitse Oberfeldkommandantur in Brussel onderscheppen en mensen laten ontsnappen aan de werkplicht in Duitsland. Maar daarnaast was hij ook ’s nachts actief met verzetsdaden zoals het vernietigen van koolzaal (dat diende voor de productie van brandstof voor de Duitse legervoertuigen), de sluikpers in Bunsbeek en wapentransport van het verzet langs de route van de Zwarte Tram via Kapellen naar Meensel-Kiezegem. Hij werd verraden en kon samen met Calixte Vandevelde ontsnappen uit de kelder. Hun kameraden uit dezelfde verzetsgroep Jozef Denruyter, René laermans en Georges Lambrechts werden opgepakt en door de Duitse bezetter vermoord op 19 oktober 1943. Later werd Louis alsnog opgepakt en was hij tot de bevrijding op 6 september 1944 een politieke gevangene. Vanaf 1950 zette hij tot 1979 zijn loopbaan als veldwachter in Glabbeek-Zuurbemde verder. We vonden dus niet alleen een authentiek champetteruniform uit de vorige eeuw, maar vooral eentje met een geschiedenis dat gedragen werd door een inwoners van onze gemeente. Dirk, de zoon van Louis is trouwens onze gemeentelijke stedenbouwkundige ambtenaar. We zijn Jo Peeters van het verzetsmuseum uit Tielt-Winge enorm dankbaar dat hij dit uniek erfgoedstuk ter beschikking stelt aan de gemeente Glabbeek om permanent te kunnen exposeren.”

Foto: Archieffoto van een veldwachter jaren ’40 van het politiemuseum